Bukłak na wodę — komu może się przydać i czym różni się od bidonów

Udostępnij:

Bukłak na wodę to bardzo nietypowy rodzaj naczynia. Jest to specjalna bańka, którą nosi się na plecach i pije z niej wodę przez długi elastyczny wężyk. Umożliwia to nawodnienie bez konieczności robienia przerw. Dzięki temu można pić podczas jazdy na rowerze czy też biegu i nie martwić się stratą czasu.

Dlaczego warto pić z bukłaka?

Każdy, kto interesuje się własnym zdrowiem, wie, że prawidłowe nawodnienie to podstawa. Osób, które regularnie trenują, nie trzeba z pewnością przekonywać do tego, że wypijanie odpowiedniej ilości wody jest bardzo ważne podczas każdej aktywności. To właśnie dzięki wodzie można zachować sprawność i dobre samopoczucie. Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wszystkich organów. Jeszcze ważniejsze jest jednak to, że podczas silnego wysiłku organizm traci sporo wody i konieczne jest uzupełnienie jej zapasów. Dlatego tak ważne jest to, by pić podczas treningu oraz zaraz po nim.  Dzięki temu można uniknąć odwodnienia, które po bardzo intensywnym wysiłku może skończyć się nawet zawrotami głowy i omdleniem. Pierwszymi objawami odwodnienia może być problem ze skupieniem się i wykonywaniem odpowiednich, powtarzalnych sekwencji ruchów. Tym samym dalszy trening będzie bardzo utrudniony.

Bez zatrzymywania się

Podstawową rzeczą, jaką trzeba wiedzieć o bukłakach na wodę, jest to, że wygodnie się je nosi. Umożliwiają one nawodnienie bez konieczności robienia przerw w treningach. Zwykle, by się napić, trzeba przerwać aktywność i sięgnąć po bidon (czasami też wcześniej wyjąć go z plecaka). Może się wydawać, że to krótka przerwa, ale z pewnością może ona zaburzyć rytm wykonywanych ćwiczeń. To z kolei utrudni powrót do ich wykonywania.

Duża pojemność

Bukłaki na wodę zwykle są dedykowane osobom, które mają szczególnie duże wymagania. Dlatego też ich pojemność jest zazwyczaj dość duża. Najmniejsze z nich mają około 750 ml, największe – 2 litry. Zdarzają się jednak worki na wodę, których pojemność wynosi 6 l. To naprawdę duże naczynia, które świetnie sprawdzają się podczas górskich wypraw w nieznane czy bardzo mocnych treningów.

Nie zawsze potrzebne

Wprawdzie bukłak na wodę to przydatne rozwiązanie, ale nie zawsze jest ono potrzebne. W bukłaku możesz przechowywać wodę lub napój izotoniczny. Jest to naczynie zarezerwowane wyłącznie na najmocniejsze i najbardziej wymagające treningi, bo poza nimi po prostu nie jest praktyczne. Jeśli wybierasz się na siłownię, żeby poćwiczyć godzinę albo idziesz na zumbę z koleżankami, to z pewnością nie przyda Ci się bukłak. W takim wypadku dużo lepszym rozwiązaniem będzie wielorazowy shaker lub butelka z mocnego Recyclonu®. Bidon będziesz mógł łatwo schować do plecaka albo trzymać go w ręce podczas drogi na siłownię. Możesz nalać do niego taką ilość wody lub napoju izotonicznego, jaka rzeczywiście może Ci się przydać. Dzięki temu nie nosisz ze sobą zbędnego ciężaru. Mało tego — bidon nie wymaga skomplikowanego czyszczenia. W przypadku bukłaku musisz szczególnie zadbać o czystość długiego wężyka oraz miejsca jego łączenia z workiem. Zwykle trzeba do tego używać specjalnych szczoteczek i wymaga to sporo cierpliwości. Dlatego też w przypadku zwykłych treningów lepiej jest sięgnąć po praktyczny i poręczny bidon. Tym bardziej że w przeciwieństwie do bukłaka przyda się on jeszcze przy wielu innych okazjach. Możesz zabrać go ze sobą do pracy, na spacer i wszędzie tam, gdzie się udasz.

Udostępnij: