Jak wybrać bidon do szkoły albo przedszkola?

Udostępnij:

Wybór najlepszego bidonu dla dziecka wcale nie jest prosty. Jest wiele produktów, które z założenia są dedykowane najmłodszym, ale równocześnie wcale nie sprawdzają się w praktyce. Rodzice mogą więc czuć się zagubieni podczas oglądania różnych modeli bidonów i butelek wielorazowych. Na szczęście jest kilka kluczowych kwestii, na które powinno się zwrócić uwagę, by znaleźć idealny bidon do szkoły. Na co trzeba zwrócić uwagę?

Materiał

Na pierwszym miejscu powinno się postawić bezpieczeństwo. Dlatego też bidon dla dziecka koniecznie musi być wykonany z materiałów wolnych od BPA. Powinien on być dopuszczony do kontaktu z żywnością. To szczególnie ważne w przypadku zagranicznych i bardzo tanich bidonów. Jeśli kosztują one tylko kilka złotych, to należy się dobrze zastanowić, z jakich materiałów je wyprodukowano i czy na pewno chcemy, by miały one kontakt z napojami spożywanymi przez dziecko. Materiał na butelkę dla dziecka powinien też być mocny i trwały. Najmłodsi zwykle nie pamiętają, że schowali do plecaka butelkę i powinni obchodzić się z nim ostrożnie. Dlatego właśnie bidon do przedszkola powinien być zrobiony z materiału, który się nie rozbije. Zdecydowanie lepsza będzie stal nierdzewna i Recyclon® niż szkło. Pamiętajmy też, że szkło — choć ładne — to może się rozbić lub ukruszyć. Może to być przyczyną zranienia się malucha. By tego uniknąć, szkło lepiej zarezerwować do używania w warunkach domowych i pod kontrolą rodziców.

Odpowiednia pojemność

W przypadku bidonów dla najmłodszych warto zwrócić uwagę na pojemność butelki. Rodzice często chcą mieć pewność, że maluchowi nie zabraknie napoju podczas całego dnia w szkole. W związku z tym wybierają największe możliwe bidony. To jednak błąd. Większości dzieci wystarczy butelka o pojemności od 300 do 900 ml. Te większe są raczej sugerowane dla starszych uczniów, którzy oprócz obecności na zwykłych lekcjach, aktywnie ćwiczą na WF-ie i biorą udział w dodatkowych treningach. W takim wypadku przyda im się duża porcja nawodnienia. Przedszkolaki lepiej jednak wyposażyć w mniejsze butelki, które będą lżejsze i łatwiej będzie można się z nich napić.

Otwarty ustnik

Jedyną prawidłową metodą przyjmowania płynów przez człowieka jest wypijanie ich z otwartych kubków lub ustników. Nie należy przedłużać korzystania z różnego typu smoczków lub słomek. Mogą one zaburzać prawidłowy rozwój mowy oraz wpływać na pojawienie się wad zgryzu, które w przyszłości będą wymagały długiego, drogiego i bolesnego leczenia. W związku z tym najlepiej jest wybierać takie bidony dla dzieci, które nie wymagają od nich ssania.

Szczelność

Bardzo ważna jest szczelność butelki dla malucha. W przypadku dzieci w wieku szkolnym bidon przez większą część dnia znajduje się w plecaku. Wraz z nim jest więc rzucany, przepychany, opuszczany i podnoszony wiele razy. Oznacza to, że wiele razy w ciągu dnia jest narażony na rozbicie się lub rozszczelnienie. Dlatego też tak ważne jest upewnienie się, że bidon jest szczelny. Obowiązkowa jest gumowa uszczelka pod jego nakrętką. Dobrze, jeśli do butelki do szkoły można dokupić dodatkowe uszczelki. Wtedy co jakiś czas można wymienić ją, by mieć całkowitą pewność, że butelka nie przecieknie i napój nie wyleje się na książki lub inne rzeczy w plecaku.

Łatwe otwieranie

Kolejnym ważnym aspektem jest sposób otwierania butelki. Nie może on być zbyt skomplikowany. W końcu kilkulatek nie ma tak sprawnych dłoni jak dorosły. Z tego powodu bardzo ważne jest, by mechanizm chodził lekko i płynnie.

Wygląd

Bidon dla dziecka musi też być ładny. Co z tego, że będzie on spełniał wszystkie wymagania rodziców, jeśli nie spodoba się maluchowi? To przecież on ma go używać! Większość dzieci nie zwróci uwagi na kryteria, które znalazły się w tym tekście, ale z pewnością zainteresuje je wygląd butelki. Jeśli nie przypadnie im do gustu, to butelka szybko trafi do kąta. Dotyczy to dzieci w każdym wieku. Ładne wzory zachęcają do korzystania z bidonu. Brzydkie — odstraszają i sprawiają, że maluch nie będzie chciał pokazać swojego bidonu w towarzystwie.

Izolacja termiczna

Warto rozważyć butelki ze stali nierdzewnej z izolacją termiczną. O ile dziecko pije z bidonu wyłącznie w budynku przedszkola lub szkoły, to izolacja nie jest niezbędna. Jednak, jeśli korzysta z niego podczas wycieczek lub na trasie pomiędzy domem a szkołą, to izolacja może się już przydać. Dzięki niej ciepłe napoje będą wytracać temperaturę powoli, a zimne — nie będą się szybko ogrzewać. To ważne w naszym klimacie, bo zimy potrafią być bardzo mroźne, a latem mamy do czynienia z afrykańskim skwarem. Termos dla dzieci może się przydać.

Łatwy w czyszczeniu

Kolejną kwestią jest możliwość utrzymania bidonu i jego ustnika w czystości. Nie może to być zbyt trudne zadanie. Zwykle najciężej jest domyć słomki. Potrzebne do tego są specjalne szczoteczki i bez nich zwykle nie można doprowadzić rurki do porządku. Dużo łatwiej umyć jest zwykły ustnik, który wystarczy przepłukać ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Dobra butelka do szkoły nie powinna też chłonąć zapachów. To bardzo ważne, bo może się przecież zdarzyć, że mleko czekoladowe zostanie w butelce na cały weekend. Wysokiej jakości butelkę wystarczy tylko umyć, by można było ją ponownie użyć bez obaw o wyczuwalny zapach zepsutego mleka.

Udostępnij: