Napoje izotoniczne a energetyczne i energetyzując

Udostępnij:

Wiele osób traktuje napoje izotoniczne i energetyzujące jak synonimy. Sporo ludzi nawet nie zwróciło uwagi, że na sklepowej półce obok napojów energetycznych są napoje energetyzujące. Nazwy te są do siebie tak podobne, że bardzo łatwo je pomylić. Jednak bez wątpienia nie oznaczają one tego samego. Warto przyjrzeć się im bliżej i zastanowić się czym różnią się od siebie i kiedy warto po nie sięgać.

Napoje energetyzujące

Są to napoje, które zawierają duże stężenie kofeiny, tauryny i witamin z grupy B. Są one dedykowane przede wszystkim osobom, które intensywnie pracują umysłowo. Duża dawka kofeiny może znacząco przyspieszać pracę serca oraz powodować odwodnienie. Zadaniem tych napojów jest pobudzenie i zmniejszenie uczucia zmęczenia lub osłabienia. Mają też poprawiać pamięć i koncentrację, ale mimo tego, co często jest pokazywane w ich reklamach — nie dodają energii. Napoje energetyzujące zwykle mają sporo cukru oraz dwutlenku węgla, który poprawia ich smak. Z racji wysokiego stężenia kofeiny i tauryny w niektórych krajach sprzedaż takich napojów jest zakazana lub ograniczona wyłącznie do aptek. W Polsce można kupić je w supermarketach i większości sklepów spożywczych. Nie powinny one być spożywane przez osoby poniżej 16 roku życia, kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz osoby z przeciwwskazaniami medycznymi.

Przepis na zdrowszy napój energetyzujący

Gotowe energetyki zwykle zawierają sporo konserwantów. To właśnie dzięki nim mogą spędzić długi czas na sklepowej półce bez obaw o ich jakość. Dlatego, jeśli czujesz potrzebę wsparcia po wysiłku umysłowym, to możesz swój napój przygotować samodzielnie w shakerze lub bidonie. Przygotuj:

 • 5 g matchy,
 • 50 g miodu,
 • Sok z jednej cytryny,
 • 400 ml wody.

Matchę zalej w niewielkiej ilości wody o temperaturze 80 stopni Celsjusza. Wymieszaj ją dobrze, a następnie dodaj resztę wody, sok z cytryny i miód. Całość dobrze wymieszaj. By to zrobić wystarczy, że kilka razy mocno potrząśniesz shakerem. Dzięki temu w kilka minut przygotujesz zdrowszą alternatywę dla sklepowych energetyków. Pamiętaj jednak, że pod względem stężenia cukru oraz kofeiny w niczym nie ustępuje ona gotowcom. Pij ją z umiarem.

Napoje energetyczne

W tej grupie napojów znajdują się napoje izotoniczne, hipotoniczne i hipertoniczne. W składzie mają witaminy, minerały i stosunkowo niewielki dodatek węglowodanów. Zwykle są one dedykowane osobom, które wykonują ciężką pracę fizyczną albo wykonują wyjątkowo intensywne treningi. Ich zadaniem jest przyspieszenie regeneracji organizmu oraz zwiększenie jego wydolności podczas wysiłku fizycznego.

Napoje izotoniczne

Jest to rodzaj napojów energetycznych, który powinien być przyjmowany w trakcie i bezpośrednio po treningu. Jego zadaniem jest szybkie nawodnienie organizmu oraz wyrównanie poziomu elektrolitów. Nie jest to jedyny rodzaj napojów energetycznych, ale bez wątpienia to właśnie o nim mówi się najczęściej. W dużym uproszczeniu możemy powiedzieć, że napoje energetyzujące to woda z dodatkiem cukru, a izotoniczne to woda z solą. Można kupić je w wersji gotowej, ale można też przygotować je samodzielnie. Dzięki temu przyjmuje się zdecydowanie mniej konserwantów i barwników.

Przepis na napój energetyczny — izotoniczny

Przygotuj:

 • 400 g żółtego melona bez pestek i skóry,
 • ½ ogórka szklarniowego,
 • 2 łyżeczki miodu,
 • ½ cytryny,
 • 500 ml wody,
 • ¼ łyżeczki soli,
 • Zioła do smaku — mięta, bazylia, pietruszka lub inne.

Melona i ogórka pokrój na drobne kawałki i włóż je do wysokiego naczynia. Dodaj do nich zioła, cytrynę i miód, a następnie całość blenduj na drobną papkę. Przelej ją do shakera. Dodaj wodę i sól i mocno potrząśnij, żeby wymieszać ze sobą składniki. Taki napój najlepiej smakuje mocno schłodzony. Możesz włożyć go do lodówki, a później przelać do butelki z izolacją termiczną i zabrać ze sobą na trening.

Udostępnij: