Szklana butelka nie jest cool

Udostępnij:

Sprawdź, dlaczego szklana butelka w Twojej torebce to zły pomysł!

Szukając ekologicznych alternatyw dla plastikowych butelek, możesz trafić na modele wykonane ze szkła. Są one wyjątkowo ozdobne, często mają oryginalne kształty i wzory. Jednak ich wygląd nie jest w stanie zmienić cech charakterystycznych dla delikatnego surowca. Szklane bidony na wodę mają więc wszystkie te wady, jakie ma samo szkło. Przyjrzyjmy się im bliżej i zastanówmy się, dlaczego noszenie ze sobą butelki z kruchego materiału jest kiepskim pomysłem.

Woda butelka szklana — waga

Zacznijmy od tego, że szklane butelki na wodę są ciężkie. Chwyć w dłoń butelkę ze szkła i taką z plastiku, a na pewno zauważysz różnicę w wadze. Czy wyobrażasz sobie, jak uciążliwe musi być noszenie ze sobą takiego dodatkowego ciężaru? Sama woda może być już sporym obciążeniem, bo jej litr waży kilogram. Jeśli więc dodamy do tego ciężką butelkę, to mamy całkiem wysoki wynik. Dlatego też szklana butelka na wodę, która ma być wykorzystana jako mobilny bidon… po prostu się nie sprawdzi. Nie noś ze sobą zbędnego ciężaru, ale raczej szukaj bardziej ergonomicznych rozwiązań. Noszenie ze sobą wody w szklanych butelkach po prostu nie sprawdzi się w praktyce.

Woda butelki szklane — kruchość materiału

Szkło łatwo zbić. To fakt, o którym wiedzą nawet dzieci. Wprawdzie butelka szklana na wodę z pewnością została utwardzona, to i tak jest ona bardziej delikatna niż stal nierdzewna czy Recyclon®. Jeśli upadnie na płytki podłogowe albo chodnik, to wciąż może się rozbić na drobne kawałki. To spory problem, bo nie tylko zostaniesz wtedy bez butelki, ale jeszcze będziesz mieć bałagan do posprzątania. Pamiętaj też, że butelki do wody szklane mają tendencję do pocenia się. Zjawisko to polega na tym, że na skutek różnicy temperatury zawartości butelki i jej otoczenia, na powierzchni szkła skrapla się woda. W związku z tym powierzchnia butelki może być śliska. W takich warunkach o wypadek nie jest trudno. Wystarczy chwila nieuwagi albo lekko wilgotne dłonie i szklana butelka wyląduje na podłodze.

Butelki na wode szklane — co z temperaturą?

Szklane bidony na wodę kiepsko radzą sobie z temperaturą napojów. Jeśli wlejesz do takiej butelki gorącą wodę, to szkło szybko się rozgrzeje. Jeśli wlejesz lodowatą — to butelka będzie jeszcze przez jakiś czas oddawała zimno. Oznacza to, że możesz mieć problem z utrzymaniem bidonu w dłoni. A skoro szklana butelka do wody będzie trudna do utrzymania, to jak masz z niej skorzystać? Właśnie. Nie dasz rady jej chwycić, więc będziesz musiał poczekać, aż temperatura się wyrówna. To niezbyt praktyczne rozwiązanie.

Butelki szklane dla dzieci

Dzieci i szkło to kiepski duet. Dlatego też woda dla dzieci w szklanych butelkach w oczywisty sposób nie jest najlepszym pomysłem. Dziecko chce się napić szybko i wygodnie. Ma przy tym się nie oblać i nie zniszczyć przez przypadek bidonu. Maluch na pewno nie będzie pamiętał o tym, że ma szkło w plecaku, więc musi obchodzić się z nim wyjątkowo ostrożnie. Dlatego też szklane butelki na wodę raczej nie nadają się dla najmłodszych. Szkoda przecież, żeby woda ze szklanej butelki zalała podręczniki i przybory szkolne. Oczywiście samo potłuczone szkło też jest dość niebezpieczne i można nim się pokaleczyć. Dziecko może samodzielnie nie poradzić sobie z posprzątaniem takiego bałaganu. Dlatego właśnie najmłodszych warto wyposażyć w butelki z trwałego i wolnego od BPA Recyclonu® albo ze stali nierdzewnej.

Woda szklana butelka — kwestia smaku

Jeśli zastanawiałeś się, gdzie kupić wodę w szklanych butelkach, to pewnie wiesz, że nie ma wielu sklepów, które ją oferują. Nic w tym dziwnego. Woda ta najczęściej smakuje trochę inaczej niż woda z butelki z tworzywa. Teoretycznie szkło nie powinno wpływać na smak napoju, ale bez wątpienia woda z butelki szklanej może nie przypaść do gustu osobom, które próbują jej po raz pierwszy. Dlatego też nie dziwi cena wody w szklanej butelce — zwykle jest ona dość droga, bo to produkt skierowany do osób, które już wiedzą, że lubią ten smak. Jeśli nie jesteś do niego przyzwyczajony, to, zamiast zastanawiać się, gdzie można kupić wodę w szklanej butelce — kup sobie praktyczny i wielorazowy bidon z przyjaznego środowisku Recyclonu®, który jest neutralny dla smaku samego napoju.

Udostępnij: