Woda alkaliczna — dlaczego warto ją pić z własnej butelki?

Udostępnij:

Woda alkaliczna często nazywana jest też żywą wodą. Już tylko to powinno być świetną zachętą do włączenia jej do swojej diety. Woda alkaliczna ma wysokie pH, więc ma odczyn zasadowy. Co ważne — można ją przygotować samodzielnie we własnej kuchni. Warto jednak pamiętać, że z racji swojego odczynu taka woda powinna być odpowiednio przechowywana. Z jakiej butelki można ją pić? Dlaczego warto? I jak zrobić wodę alkaliczną?

Co to jest woda alkaliczna?

Jest to woda, która ma pH o wartości powyżej 7,5. Zwykła woda ma pH obojętne, czyli równe 7. Może się wydawać, że nie jest to duża różnica… ale w rzeczywistości ma ogromne znaczenie dla organizmu człowieka. Płyny ustrojowe, w tym też krew mają pH, które wynosi 7,4. Picie zwykłej wody zakwasza organizm, bo obniża naturalny odczyn płynów organizmu. Picie wody alkalicznej jest więc zdrowsze, bo nie wpływa na zmiany pH organizmu. Zwolennicy wody zasadowej zwracają uwagę na to, że jej przyjmowanie przyspiesza metabolizm, poprawia nastrój i działa antystresowo. Może też wspomagać usuwanie z organizmu toksyn, działać odmładzająco, a nawet zwiększać libido. Najważniejsze jednak jest to, że przywraca organizmowi równowagę kwasowo-zasadową, a co za tym idzie — poprawia jego funkcjonowanie.

Woda alkaliczna jonizowana — jak zrobić?

Jeśli zastanawiasz się, gdzie kupić wodę alkaliczną jonizowaną, to wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Alkaliczne wody renomowanych marek można kupić w niektórych sklepach ze zdrową żywnością oraz online. Czasami są też dostępne w supermarketach. Na szczęście wody te można też przygotować samodzielnie. Tutaj mamy do wyboru kilka sposobów. Pierwszym wyjściem jest zakup specjalnego dzbanka wyposażonego w jonizator do wody. Oczywiście wiąże się to z dodatkowymi kosztami i koniecznością regularnego dbania o urządzenie. Drugim sposobem są domowe przepisy na przygotowanie takiej wody. Najprościej jest dodać do wody kilka kropli zasadowych lub odmierzoną porcję proszku zasadowego. Oba te preparaty można kupić w aptece. Kolejną metodą jest dodanie 1/8 łyżeczki sody oczyszczonej na szklankę wody, w przeliczeniu na litr jest to tylko pół łyżeczki. Ostatni przepis wymaga najwięcej czasu. Do dwóch litrów wody należy dodać łyżkę soli himalajskiej oraz pokrojoną cytrynę. Taki napój powinien odstać w temperaturze pokojowej od 12 do 24 godzin. Dopiero po takim czasie jest gotowy do spożycia.

Jak przechowywać wody alkaliczne?

Jeśli wiemy już, co to jest woda alkaliczna, to musimy też zastanowić się nad tym, jak ją przechowywać i przenosić. Przede wszystkim musimy wykluczyć wszelkie butelki i bidony ze stali. Wysokie pH zdecydowanie przyspiesza korozję metali, więc wody alkaliczne i metalowe bidony to niezbyt zgrany duet. Zdecydowanie lepszym i równocześnie bezpiecznym rozwiązaniem będą za to butelki wykonane z Recyclonu®. Alkaliczne wody nie wpływają w żaden sposób na tworzywo, więc bez obaw można go używać do ich przechowywania. Jeśli więc chcesz pić wodę alkaliczną, to powinieneś koniecznie wyposażyć się w dobre butelki wielorazowe, które przydadzą Ci się do jej przygotowywania, przechowywania i w końcu — do picia.

Ile można przechowywać wodę alkaliczną?

W przypadku samodzielnie przygotowanej wody alkalicznej trzeba się pospieszyć z jej wypiciem. Woda wraz z solą i cytryną musi być przechowywana 24 godziny w temperaturze pokojowej. Po upływie tego czasu powinno się przelać ją do szczelnego bidonu z tworzywa. Mocno zakręcony powinien stać w lodówce. Tam woda zasadowa alkaliczna powinna być przechowywana maksymalnie przez kolejne 24 godziny. Później powinno się ją wylać i po prostu przygotować nową porcję. 

Udostępnij: