Napoje izotoniczne – czy dasz radę przygotować je samodzielnie?

Udostępnij:

Napoje izotoniczne to specjalny rodzaj płynów, które powinny być przyjmowane po dużym wysiłku. Ich podstawowym zadaniem jest wyrównanie poziomu wody oraz elektrolitów w organizmie, który mógł zostać zaburzony poprzez intensywne pocenie. W wielu sklepach można kupić gotowe napoje, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by przygotować je we własnej kuchni. Jak zrobić napój izotoniczny? Dlaczego warto je pić?

Co daje picie izotoników?

Napoje izotoniczne pije się w celu dostarczeniu organizmowi witamin i soli mineralnych, które mogły zostać wydalone wraz z potem. Czasami napoje izotoniczne są utożsamiane z napojami energetycznymi. Dlatego ważne jest wyraźne podkreślenie różnicy pomiędzy nimi. Izotoniki nie mają na celu pobudzenia. Nie zawierają węglowodanów lub mają bardzo niewielki dodatek cukru. Zwykle nie są też nasycone dwutlenkiem węgla. Oznacza to, że mają znacznie zdrowszy skład i właśnie dlatego są zalecane po intensywnym i długotrwałym wysiłku. Szczególnie powinni po nie sięgać:

 • kolarze,
 • maratończycy,
 • turyści górscy.

Picie napojów izotonicznych wspomaga odnowę mięśni i poprawia wydolność fizyczną. Dostarcza organizmowi mikro- i makroelementów (m.in. sód, magnez), które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Napoje izotoniczne są wchłaniane szybciej niż sama woda, więc mogą w krótszym czasie nawodnić organizm.

Jak przygotować napój izotoniczny?

Napoje izotoniczne najprościej jest kupić w formie gotowej do wypicia. Są one dostępne w większości sklepów i to w wielu wariantach smakowych. Zwykle jednak w butelkowanych izotonikach znajdują się konserwanty i dodatki, które wpływają na to, że nie są to produkty w pełni naturalne. Takie napoje mogą też być dość drogie. Dlatego też warto rozważyć samodzielnie ich zrobienie we własnym domu. Jeśli nie masz czasu na przygotowanie ich według skomplikowanej receptury, możesz w aptece kupić specjalne proszki lub koncentraty do ich przyrządzenia. To wyjątkowo szybkie rozwiązanie — wystarczy do shakera lub bidonu wlać wodę i proszek, a później mocno potrząsnąć, aż do pełnego rozpuszczenia się koncentratu. To bardzo dobry sposób na szybkie przygotowanie napoju w swoim ulubionym smaku. Jeśli jednak chciałbyś bardzo szybko napić się naturalnego napoju izotonicznego, to sięgnij po prostu po wodę kokosową. Świetnie uzupełni Twoje niedobory wody oraz elektrolitów.

Napój izotoniczny — przepisy

Napoje izotoniczne można też przygotować w domu od A do Z. Trzeba tylko wcześniej mieć kilka składników, które mogą się przydać. Przepisów na napoje jest bardzo dużo, więc przyjrzyjmy się najciekawszym z nich.

Napój z sokiem

Przygotuj składniki:

 • 1000 ml wody,
 • 1 g soli,
 • 200 ml soku owocowego.

Przygotowanie napoju jest bardzo proste. Wystarczy wszystkie składniki wlać do bidonu i mocno wymieszać. Nie trzeba go odstawiać, bo jest gotowy do spożycia od razu po przyrządzeniu.

Napój z cytryną i miodem

Przygotuj:

 • 1000 ml wody,
 • 3 łyżki miodu (lub mniej),
 • 1/3 łyżeczki soli himalajskiej,
 • Sok z połowy cytryny.

Składniki te trzeba wymieszać w shakerze. Dla smaku można dodać do napoju listki mięty lub plasterki imbiru.

Napój izotoniczny po treningu

Po treningu przyda się napój w wersji o podwyższonej kaloryczności. Żeby go przygotować, można lekko zmodyfikować przepis na napój z cytryną i miodem. Do gotowego napoju wystarczy dodać:

 • Dodatkową łyżkę miodu,
 • Sok z 1 pomarańczy.

Ta niewielka zmiana sprawi, że izotonik sprawdzi się jako uzupełnienie kalorii straconych podczas bardzo intensywnego wysiłku. Powinno się go pić maksymalnie do kilku godzin po treningu.

Udostępnij: