Nawyk picia wody – 7 sposobów, by nauczyć się pić więcej

Udostępnij:

Woda to życie. Z tym zdaniem trudno dyskutować, bo tak po prostu jest. Brak dostępu do wody pitnej może wpłynąć bardzo negatywnie na zdrowie człowieka, a w skrajnym wypadku nawet doprowadzić do jego śmierci. Woda stanowi aż 70% organizmu dziecka oraz dorosłego człowieka. Z wiekiem jej poziom może spaść do 60%, ale to nadal ponad połowa ciała. Dlatego nie ulega wątpliwości, że picie wody jest ważne. Jak się go nauczyć? Co zrobić, by pamiętać o regularnym piciu?

Sposób 1: butelka motywacyjna

Najprostszym sposobem na wyrobienie sobie nawyku picia wody jest sięgnięcie po butelkę motywacyjną. Można przygotować ją samodzielnie albo skorzystać z gotowego rozwiązania. By zrobić własny bidon motywacyjny, wystarczy zaznaczyć na swojej butelce kreski oznaczające poszczególne godziny oraz dopisać motywujące hasła. Zwykle jednak rysunki wykonane pisakiem na tworzywie nie wytrzymują próby czasu. Mogą one się ścierać lub zmyć się pod wpływem wody. Dlatego wygodniej jest jednak korzystać z butelek, które od początku zostały zaprojektowane jako bidony motywacyjne. Jeśli zdecydujesz się korzystać z takiego bidonu, z pewnością szybko zauważysz, że czujesz wewnętrzny przymus, aby pić. Wyobraź sobie, że jest godzina 14, a ty wypiłeś dopiero porcję z 10. To naprawdę niezła motywacja do tego, by nadrobić zaległości i wypić wszystko, co znajduje się w butelce.   

Sposób 2: aplikacja w telefonie

Być może nie pijesz wody, bo po prostu o niej nie pamiętasz. Jeśli sięgasz po szklankę dopiero wtedy, gdy odczuwasz pragnienie, to znaczy, że robisz to zbyt rzadko. Ta charakterystyczna suchość w gardle może być znakiem, że Twój organizm już zaczyna być odwodniony. Dlatego też dobrze jest skorzystać z pomocy telefonu, z którym najprawdopodobniej nie rozstajesz się na długo. Zainstaluj w nim aplikację, która pomoże Ci kontrolować ilość wypitej wody oraz będzie przypominać o kolejnych porcjach. Obserwowanie własnych postępów jest bardzo motywujące, więc powinieneś wypróbować tę metodę.

Sposób 3: zostawiaj pełną szklankę

Wiele osób twierdzi, że pamięta o piciu wody, jeśli ma ją w zasięgu wzorku. Najprościej jest zostawiać pełne szklanki wody w różnych miejscach mieszkania np. na biurku, przy łóżku, na stole, obok lodówki. Dzięki temu wszędzie, gdzie się udasz, zobaczysz szklankę i przypomni Ci się, że powinieneś ją opróżnić. Jeśli nie chcesz ustawiać szklanek w różnych lokalizacjach, możesz też wybrać jedno miejsce, w którym przebywasz najczęściej i tam trzymać pełną szklankę. Co ważne — gdy już wypijesz wodę, powinieneś od razu ponownie napełnić szklankę. Dzięki temu za każdym razem, gdy wpadnie Ci w oko, przypomnisz sobie, by się napić.

Sposób 4: kup blender

Czy wiesz, że niektóre posiłki możesz zastąpić koktajlami? Zamiast podwieczorku albo przekąski możesz wypić koktajl na bazie wody. Jeśli dbasz o swoją dietę i chcesz się zdrowo odżywiać, to koniecznie zwróć uwagę na zielone koktajle. Są to specjalne napoje na bazie liści szpinaku, jarmużu lub rzadziej — sałaty. Zwykle są one mieszanką warzyw i owoców z dodatkiem wody. To prawdziwa bomba witaminowa, która z racji wykorzystania zielonych warzyw ma też bardzo dużo błonnika. Dzięki temu przyspiesza metabolizm i ułatwia oczyszczanie organizmu. Wykorzystanie wody do przygotowywania koktajli jest strzałem w dziesiątkę i sprawia, że są one jeszcze bardziej wartościowym elementem diety.

Sposób 5: zmień dietę

Łatwo mówić, trudniej zrobić — ale zmiana diety może realnie wpłynąć na ilość przyjmowanej przez Ciebie wody. Wystarczy, że do swojego jadłospisu włączysz więcej warzyw i owoców, które w swoim składzie mają dużo wody. Jedząc je, dostarczysz swojemu ciału dodatkową porcję wody i nawet nie będziesz zdawać sobie z tego sprawy. Szczególną uwagę zwróć na:

 • ogórka,
 • sałatę,
 • arbuza,
 • pomidory,
 • ananasy,
 • truskawki,
 • cukinie,
 • cytryny,
 • kiwi,
 • pomarańcze,
 • mandarynki,
 • grejpfruty,
 • pomelo.

Jeśli nie przepadasz za owocami i warzywami z tej listy, to możesz też zacząć gotować więcej zup. Rosół, chłodnik czy gęsta zupa-krem to wciąż w dużej części woda.

Sposób 6: noś ze sobą butelkę

Czasami nie pijesz wody nie dlatego, że nie czujesz pragnienia, ale dlatego że nie masz czasu i ochoty, by pójść do sklepu. Jeśli jesteś w pracy lub siedzisz w rozgrzanym samochodzie w korku, to po prostu nie możesz pójść po wodę. W związku z tym powinieneś mieć ją pod ręką. Jeśli wyrobisz sobie nawyk noszenia ze sobą bidonu lub butelki z wodą, to szybko zauważysz, że w ciągu dnia wypijasz jej więcej. To trochę tak jak ze słodyczami. Jeśli masz je przy sobie, to jest duża szansa, że po nie sięgniesz.

Sposób 7: zmień smak wody

Być może pijesz zbyt mało wody, bo Ci ona po prostu nie smakuje. Wiele osób skarży się, że smak wody mineralnej im po prostu nie odpowiada, więc nie mogą przełamać się, by pić więcej. Jeśli, więc taki jest Twój problem, to jego rozwiązanie może być bardzo proste. Wystarczy, że do swojej butelki z wodą dodasz coś, co zmieni jej smak. Nie musisz wcale sięgać po słodziki czy sztuczne aromaty. Do bidonu możesz włożyć kawałki owoców lub ziół, których smak przeniesie się na wodę. Doskonale nadają się do tego

 • cytryna,
 • grejpfrut,
 • pomarańcza,
 • mięta,
 • arbuz,
 • truskawki.

Jeśli masz ochotę, to możesz też eksperymentować z innymi owocami albo mieszać je ze sobą, by tworzyć całkiem nowe smaki. Po kilku próbach będzie Ci łatwiej stwierdzić, co tak właściwie Ci smakuje i z przyjemnością będziesz pić swoją dzienną porcję wody.

Udostępnij: